категорії: блоґ-запис

Марія Проніна: «Кожен поет кидає виклик часу»

Ми продовжуємо серію інтерв'ю з українськими поетесами, авторами Антології жіночої поезії "Із жертв у ліквідаторі". Сім жінок з різних куточків України підняли свій голос на захист своїх прав, поділившись на сторінках книги своїм баченням вирішення проблеми гендерного насильства. Зараз ми поговоримо Марією Проніною.

– Чому ви стали учасницею даного проекту?
– Учасницею цього проекту я стала тому, чому б стала учасницею багатьох соціально спрямованих проектів. Цей проект цікавий, напевно, з жіночої солідарності. Хоча я сама не стикалася з подібним нещастям, але все ж є бажання зробити нашу країну хоч трохи краще. Кожен не байдужий робить це як вміє.

– Я бачу ви той ще активіст. А які саме соціальні питання не дають вам спати по ночах?
– Сплю я поки, в силу свого віку, добре) Питання всяких несправедливостей мучать мене швидше вранці і ввечері, найбільше засмучує ставлення до людей похилого віку, не тільки влади а й нас самих. Чому ми згадуємо про них тільки ближче до 9 травня? Чому викидаємо на смітник як відпрацьоване сміття? Мій дід, наприклад, кілька років судився із владою, щоб отримати заслужену надбавку до пенсії за 10 перероблених років, і коли нарешті отримав, переробив ще 10.
 
– Як ви оцінюєте свою роботу? Чи важливі такі проекти і чи зможуть вони реально вплинути на соціальну ситуацію в країні?
– Важливість і вплив таких проектів дуже спірні, на мій погляд. Вони можуть зацікавити держслужби, які впливають на відносини такого роду, але навряд чи реальний учасник подібного насильства зверне увагу на ці проекти. Хоча, як кажуть, надія вмирає останньою. І як спосіб вказати суспільству на його "болячки" подібні акції можуть бути корисними.

– Ви в своєму есеї говорите, що «некоректне» ставлення до жінок передається з покоління в покоління – генетичним шляхом. Невже наше покоління безсиле перед цією проблемою і залишається тільки смиренно скласти руки?
– Наше покоління сильне, якщо саме вирішить бути сильним. Проблема в тому, що багато чого у нас списується на «ми такими народилися», «так склалося, ми не винні», «ми б зробили, але наші батьки не робили і ми не будемо».
Просто якщо ти бачиш що це погано чи боляче, і не хочеш такого ж своїм дітям – візьми себе в руки, найлегше їх опустити звичайно, але силу волі ніхто поки не скасовував.
А шкідливі звички, як довели вчені, можна забути, якщо постаратися не робити так всього два тижні. Хоча, звичайно, насильство не зовсім шкідлива звичка.

– Навіщо ви піднімаєте в своїй творчості соціальні питання? Це громадянський обов'язок чи виклик часу?
– Швидше – виклик часу. Громадянський обов'язок зараз повинен виявлятися в інших речах. Скоріш в реальних діях і допомоги. Вірші не можуть бути обов'язком, в наш час точно, вони можуть тільки супроводжувати йому, підкріплювати. З їх допомогою можна бути почутим, звернути увагу на якісь важливі, актуальні проблеми. Так що вони однозначно інструмент. Ну і кожен поет кидає виклик своєму часу, це природно.

– Гендерне насильство невикорінно? У чому криються передумови його існування в Україну?
 Невикорінно, але можливо звести його на мінімальний відсоток. Люди слабкі, чоловіки в нашій країні часто не можуть повноцінно виконувати свої обов'язки перед сім'єю. Звідси і пияцтво, невпевненість, насильство. Риба гниє з голови. Боротися потрібно спочатку з  вседозволеність влади. І країна почне змінюватися на краще.